|
ЛАБОРАТОРИЈА ХЕМИЈСКО-ЕКОЛОШКОГ ЦЕНТРА |
|
На Природно-математичком факултету је отворена лабораторија Хемијско-еколошког центра (ХЕЦ). Применом масене спектрометрије у Центру ће се детектовати специфични органски загађивачи у води, земљишту, ваздуху и храни локалног порекла на подручју Града Ниша.
Центар је резултат студентског пројекта ''Развој Хемијско-еколошког центра Града Ниша'' који је добитник стипендије Програма „Партнерство за образовање и развој заједнице" (ПЕЦД програм) који спроводи Организација ''1000 младих лидера Србије'' захваљујући донацији компаније ДИН Филип Морис.
Рад ХЕЦ-а је омогућен захваљујући донацији професора др Жан-Клод Табеа, са Националног центра за научна истраживања - Универзитет „Пјер и Марија Кири" из Париза, Природно-математичком факултету. Донација се састоји од два половна апарата: масеног спектрометра и течног хроматографа чија је вредност 28.000 €.
У ХЕЦ-у ће се вршити процена изложености популације града Ниша штетним материјама, а надлежним институцијама указиваће се на могућност предузимања одговарајућих превентивних мера. На основу систематског посматрања биће дефинисане и црне тачке у граду. Јавност Ниша ће редовно бити информисана о резултатима наведених активности.
Услед примене неадекватних метода детекције присуство веома токсичних, канцерогених и мутагених супстанци (попут пестицида, полихлорованих бифенила, диоксина, полиароматичних угљоводоника) у води, ваздуху, тлу, храни, седиментима остаје недетектовано. Управо ће ХЕЦ применом нове методе хемијске анализе - масене спектрометрије, пратити присуство ових, за људско здравље веома штетних загађивача, на територији града. Такође, ХЕЦ ће вршити праћење ових полутаната на узорцима као што су речни седименти, ихтиофауна, намирнице локалног порекла, а који нису обухваћени стандардним анализама надлежних служби.
У организацији Природно-математичког факултета Универзитета у Нишу и Универзитета ''Пјер и Марија Кири'' у периоду 25-30. јануара 2010. године одржава се ''IV школa масене спектрометрије'' на којој ће студенти и професори факултета са својим колегама из Француске наставити едукацију о принципима масене спектрометрије и разноврсној примени ове технике анализe.
|